Moja witryna

  • STRONA GŁÓWNA
  • OFERTA
  • INNOWACJE I ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE
  • DOKUMENTY
  • KONTAKT
  • STRONA GŁÓWNA
  • OFERTA
  • INNOWACJE I ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE
  • DOKUMENTY
  • KONTAKT

​oGÓLNE WARUNKI HANDLOWE​ 

​​​(OWH) B.H.D. J&W Sp. z o.o.
ARTYKUŁ 1; POSTANOWIENIA OGÓLNE
1.1 Wszystkie uzgodnienia i oferty oparte są wyłącznie na poniższych ogólnych warunkach handlowych, jak również na podstawie pisemnego potwierdzenia zamówienia wystawionego przez Sprzedawcę.
1.2 Ogólne Warunki Handlowe (w dalszej kolejności zwane w skrócie OWH) zachowują ważność również w odniesieniu do przyszłych transakcji handlowych, niewymagających odrębnych uzgodnień.
1.3 Obowiązujące są wyłącznie OWH Sprzedawcy.; sprzeczne lub odbiegające od OWH warunki zamawiającego niniejszym nie mają zastosowania.
Najpóźniej w momencie przyjęcia zamówienia lub usługi OWH Sprzedawcy zastają zaakceptowane.
1.4 Oferty są zawsze niezobowiązujące Zamówienie uważane jest za przyjęte na bazie OWH, gdy Sprzedawca przekaże Zamawiającemu pisemne potwierdzenie zamówienia lub milcząco wykona świadczenie.
1.5 Sprzedawca zobowiązany jest do spełnienia zobowiązań tylko po ich pisemnym potwierdzeniu, przyjętych przez uprawnionych własnych przedstawicieli, pośredników lub pracowników.
1.6 Poniższe OWH obowiązują, o ile to możliwe, przy wszelkich dostawach, dodatkowych usługach i robotach.
1.7 Wszelkie informacje i dane zamieszczone w katalogach, prospektach na rysunkach, w ofertach itp. są niewiążącymi danymi orientacyjnymi i służą tylko ogólnemu opisowi produktu, chyba że jest to wyraźnie oznaczone jako obowiązujące; nawet wtedy są dopuszczalne, stosowane w branży, tolerancje jakościowe i wymiarowe. Sprzedawca ma zawsze prawo dokonania zmian konstrukcyjnych lub innych w swoim produkcie. Nie ma przy tym obowiązku informowania o tym
Zamawiającego, jeżeli zmiany te nie wpłyną na ograniczenie sposobu użytkowania zamawianego towaru w sposób znaczący.
1.8 Zamawiający jest zobowiązany udostępnić Sprzedawcy niezbędne informacje dla potrzeb realizacji zamówienia,
1.9 Sprzedawca zastrzega sobie prawo własności oraz prawo autorskie co do wszystkich załączników takich jak oferty, zdjęcia, rysunki, kosztorysy itp., które udostępniono Zamawiającemu lub Zainteresowanemu. Mogą być one stosowane tylko w celach ustalonych w umowie; udostępniane osobom trzecim jedynie za pisemną zgodą Sprzedawcy. Dokumenty te podlegają niezwłocznemu zwrotowi w razie odłożenia lub zaniechania zamówienia
najpóźniej w terminie 3 dni od wezwania przez Sprzedającego.
W przypadku niezwrócenia w/w dokumentów, osoba (firma) w ustalonym terminie zobowiązana do zapłaty sobą kary umownej w wysokości 10.000,- zł z zastrzeżeniem prawa odszkodowania w przypadku wyższych szkód poniesionych przez Sprzedającego.
Dodatkowe uzgodnienia, zmiany i uzupełnienia są zobowiązujące pod warunkiem ich pisemnego potwierdzenia przez Sprzedawcę
ARTYKUŁ 2; DOSTAWA I PRZENIESIENIE RYZYKA.
2.1 Dostawa następuje w każdym przypadku na rachunek i ryzyko Zamawiającego. Dotyczy to również rozładunku w miejscu przeznaczenia, niezależnie od tego czy dostawa realizowana jest transportem Sprzedawcy czy innego przewoźnika.
2.2 Ubezpieczenie dostaw od ryzyka transportu jest wyłączną sprawą Zamawiającego i stanowi jego koszt.
2.3 Jeżeli wysyłka towaru opóźnia się wskutek okoliczności niezależnych od Sprzedawcy, z dniem zgłoszenia gotowości towaru do wysyłki ryzyko przechodzi na Zamawiającego. Koszt magazynowania towaru będącego przedmiotem sprzedaży ponosi Zamawiający w kwocie co najmniej 0,5% wartości sprzedaży za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki.
2.4 Dostawa jest realizowana: albo w momencie wysyłki ze sklepu lub składu Sprzedawcy, albo poprzez jednokrotne powiadomienie o gotowości do wysyłki. To samo obowiązuje również wtedy, gdy w cenie zawarte są koszty montażu lub demontażu oraz inne koszty związane z
realizacją zamówienia, lub też, jeżeli ma miejsce dostawa partiami.
2.5 Jeżeli podjęte zostały dodatkowe czynności związane z transportem jak ładowanie, postoje, podpisanie polisy ubezpieczeniowej, formalności celne itp., Sprzedawca działa tylko w imieniu Zamawiającego, który ponosi wszystkie koszty, ryzyko oraz zagrożenia z tym związanie.
2.6 Dostawy częściowe są dopuszczalne i mogą być oddzielnie rozliczane.
2.7 Sprzedawca jest zobowiązany do uruchomienia sprzedanego towaru tylko w przypadku jednoznacznego uzgodnienia. Sprzedawca jest zobowiązany do wykonania uzgodnionego uruchomienia tylko wtedy, gdy Zamawiający uregulował wszelkie płatności na rzecz sprzedawcy
przed planowanym terminem uruchomienia. Sprzedawca jest uprawniony do posłużenia się wszelkimi dostępnymi usługodawcami bądź środkami pomocniczymi, potrzebnymi do przeprowadzenia uruchomienia.
ARTYKUŁ 3; TERMINY
3.1 Czas realizacji zamówienia rozpoczyna się w momencie wysłania potwierdzenia zamówienia, a nie w chwili uzyskania przez Sprzedawcę niezbędnych załączników, zezwoleń oraz potrzebnych do zrealizowania zamówienia informacji, jak również przed zaksięgowaniem uzgodnionej zaliczki.
3.2.Termin realizacji zamówienia dostawy uważa się za dotrzymany wtedy, gdy wysyłka następuje do chwili jego upływu lub nastąpi poinformowanie o gotowość do wysyłki.
3.3.Sprzedawca nie jest zobowiązany do zachowania podanego przez siebie terminu dostawy w przypadku wystąpienia następujących sytuacji:
1. W przypadku, gdy Zamawiający nie przekazał do dnia przewidzianej wysyłki należnej zapłaty lub gwarancji płatniczych.
2. O ile sytuacja majątkowa Zamawiającego po zawarciu kontraktu znacznie się pogorszyła lub gdy na podstawie informacji uzyskanych przez Sprzedawcę, okazała się być znacznie gorsza niż w momencie zawierania transakcji; dotyczy to szczególnie niemożności zrealizowania przez Sprzedawcę weksli handlowych lub czeków. Sprzedawca w takiej sytuacji ma prawo zażądania wcześniejszego wywiązania się z podjętych zobowiązań lub przedłożenia odpowiednich zabezpieczeń.
3. W przypadku działania siły wyższej, strajku, blokad, działań władzy urzędowej, zakłóceń wewnątrz-zakładowych oraz innych nieprzewidzianych lub niezależnych od Sprzedawcy przeszkód występujących u Sprzedawcy lub jego kooperantów.
4. W przypadkach, gdy Zamawiający po dokonaniu zamówienia zażyczył sobie dokonania zmiany w wykonaniu zamówienia lub jego warunków, a te zostały przez Sprzedawcę zaakceptowane i potwierdzone.
3.4 Jeżeli Zamawiający z winy Sprzedawcy poniesie udokumentowaną szkodę spowodowaną opóźnieniem realizacji zamówienia, tenże może domagać się zapłaty kary umownej, z wyłączeniem innych roszczeń. Kara umowna wynosi za każdy pełny tydzień opóźnienia 0,5%, jednak nie więcej niż 5% wartości tej części całości dostawy, która wskutek opóźnienia nie mogła być na czas użytkowana.
ARTYKUŁ 4; CENA
4.1 Wszystkie podane ceny są rozumiane jako ceny u Sprzedawcy, lub w magazynie Sprzedawcy, z wyłączeniem kosztów opakowania i transportu. Ceny nie zawierają żadnych opłat związanych z zawarciem lub realizacją umowy sprzedaży a w tym między innymi podatków, opłat, ceł, odsetek bankowych lub podobnych opłat. Jeżeli Sprzedawca podczas realizacji zamówienia w jakiś sposób tymi wydatkami został obciążony, wówczas Zamawiający jest zobowiązany jest do zwrotu takich wydatków.
4.2 Ceny rozumiane są w każdym razie bez podatku VAT.
4.3 Sprzedawca ma prawo wprowadzenia zmian cenowych. Obowiązującym jest aktualny cennik w dniu wysyłki towaru.
4.4 Wszystkie podane ceny są cenami netto. Jakiekolwiek odliczenia są wykluczone.
ARTYKUŁ 5; ZAPŁATA
5.1 Zapłata bez jakichkolwiek potrąceń musi być dokonana w ciągu 7 dni od daty wystawienia faktury
5.2 Zapłata musi być przekazana bezpośrednio Sprzedawcy. Przedstawiciele nie są uprawnieni do przyjęcia jakichkolwiek środków płatniczych.
5.3 Jeżeli Sprzedawca po zawarciu kontraktu dowie się o okolicznościach, na podstawie, których może się obawiać, że zapłata nie nastąpi terminowo, ma prawo zażądać całej zapłaty lub odpowiednich zabezpieczeń.
5.4 Jeżeli wysyłka na życzenie Zamawiającego towaru zostanie opóźniona, to z dniem zgłoszonej gotowości dostawy przez Sprzedawcę wszystkie zobowiązania płatnicze Zamawiającego muszą zostać realizowane tak, jak gdyby umowa została zrealizowana.
5.5 Zamawiający nie ma prawa rozliczania w rachunku własnych roszczeń, wątpliwych lub nieznanych lub do zakwestionowania których Sprzedawca nie miał wystarczającego czasu.
ARTYKUŁ 6; USUWANIE WAD
6.1 Zastrzeżenia uważa się za terminowe, gdy w przypadku widocznych wad rzeczowych w ciągu 8 dni po otrzymaniu towaru, a w przypadku wad ukrytych w ciągu 8 dni ich wykrycia, zostaną w sposób pisemny wyszczególnione i zgłoszone Sprzedawcy.
6.2 Zmiany konstrukcyjne, wykonanie jak również różnice w rysunkach, zdjęciach czy katalogach nie uprawniają do reklamacji, o ile nie są sprzeczne z celem transakcji lub w sposób znaczący wpływają na właściwości zamówionego przedmiotu.
6.3 Dochodzenie reklamacyjne jakiegokolwiek rodzaju nie upoważnia Zamawiającego w żadnym razie do częściowego lub całkowitego wstrzymania zapłaty ceny sprzedaży.
6.4 Jeżeli nie występują żadne znaczące wady, Zamawiający jest zobowiązany do bezzwłocznego odbioru wyprodukowanego wyrobu, na czym nie ucierpi jego prawo do ewentualnych napraw lub świadczeń gwarancyjnych.
ARTYKUŁ 7; ŚWIADCZENIA GWARANCYJNE
7.1 Świadczenia gwarancyjne Dostawcy obejmują wyłącznie dostarczone przez niego nowe maszyny, narzędzia lub agregaty. Maszyny używane lub inne przedmioty są sprzedawane tak jak stoją, bez
jakiejkolwiek gwarancji kompletności lub funkcjonowania. Maszyny używane oraz inne przedmioty w żadnym razie nie podlegają świadczeniom gwarancyjnym. Dotyczy to również przypadków, gdy maszyny używane lub inne przedmioty zostały sprawdzone w zakładzie Sprzedawcy
7.2 Okres gwarancji nowych maszyn i urządzeń wynosi 6 miesięcy.
7.3 Sprzedawca gwarantuje, że dostarczone przez niego wyroby z momentem przejścia ryzyka zachowują zgodne z kontraktem właściwości. W przypadku, gdy Zamawiający w okresie gwarancyjnym zgłosi braki w dostarczonych przedmiotach lub ich częściach, a w szczególności wskaże na wady jakościowe materiału, wadliwą obróbkę lub błędy konstrukcyjne, przedmioty te staną się przez to bezużyteczne lub w swojej przydatności w sposób znacznie ograniczony, Sprzedawca zobowiązany jest wedle swojego wyboru wadliwą część bezpłatnie naprawić albo dostarczyć nową, z wykluczeniem dodatkowych roszczeń
7.4 Wymienione części stanowią własność Sprzedawcy
7.5 Wszelkie zobowiązania gwarancyjne są wykluczone w przypadkach podanych poniżej: naturalne zużycie; uszkodzenia spowodowane działaniem gwałtownej siły lub zastosowania nieodpowiednich
środków smarnych lub pędnych ; nieprzestrzegania zalecanych przepisów konserwacyjnych i obsługowych dotyczących maszyny; nieprawidłowo dokonanego montażu lub uruchomienia przez Zamawiającego lub osoby trzecie ; wadliwa lub nieprawidłowa konserwacja; niewłaściwego fundamentu, samowolnie przeprowadzonych napraw lub zmian , przez Zamawiającego lub osoby trzecie ; elementarne czynniki; nietypowe warunki zewnętrzne (np. zbyt wysoka wilgotność); anomalne wahania napięcia elektrycznego , ingerencje personelu przedsiębiorstwa, które nie zostały zaakceptowane przez Sprzedawcę; zastosowanie części zamiennych nie wyprodukowanych przez Sprzedawcę lub nie zaakceptowanych przez niego. O ile braki spowodowane wyżej wymienionymi czynnikami powiększą się zobowiązania gwarancyjne Sprzedawcy ograniczają się wyłącznie do ewentualnych wad pierwotnych.
7.6 Zamawiający nie ma prawa w żadnym wypadku do wstrzymania płatności względnie kompensacji z powodu ewentualnych nierozstrzygniętych roszczeń względem Sprzedawcy. Sprzedawca ma prawo odmowy usunięcia wad i reklamacji, o ile są one uzasadnione, aż do czasu, gdy Zamawiający wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy, a które należało spełnić do momentu dochodzenia uznania wad.
7.7. Zamawiający traci prawo do uznania reklamacji w razie użytkowania przedmiotu sprzedaży niezgodnie z zasadami, a w tym określonymi w punkcie 7.
7.8 Do załatwienia wszystkich. uznanych przez Sprzedawcę, a w tym niezbędnych napraw oraz dostaw części zamiennych, Zamawiający w porozumieniu ze Sprzedawcą, ustali niezbędny czas i możliwości usunięcia wad, w przeciwnym wypadku Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności za usunięcie reklamacji. Tylko w nagłych przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa zakładu i zapobieżenia niewspółmiernie większym szkodom, Zamawiający ma prawo po uprzednim wyraźnym zezwoleniu Sprzedawcy, usunąć wadę sam lub przez osoby trzecie i domagać się od Sprzedawcy zwrotu poniesionych kosztów.
7.9 Okres gwarancji części zamiennych oraz napraw wynosi 3 miesiące i trwa co najmniej do końca okresu gwarancyjnego dostarczonego przedmiotu.
7.10 Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za zawinione naruszenie istotnych zobowiązań wynikających z umowy oraz z powodów ewidentnej winy własnych pracowników.
ARTYKUŁ 8; POSTANOWIENIA SZCZEGÓLNE
8.1 W przypadku oddania do obróbki (np. ostrzenia narzędzi lub napraw) Zamawiający udzieli prawa zastawu na korzyść Sprzedawcy dla wszystkich obecnych oraz realizowanych transakcji handlowych.
8.2 Sprzedawca jest uprawniony na podstawie prawa zastawu do zatrzymania przedmiotów Zamawiającego, jeżeli Zamawiający zwleka z zapłatą mimo wezwań i wyznaczonego dodatkowego 14-dniowego terminu. Dostawca ma prawo sprzedać przedmiot i zatrzymać uzyskany przychód.
8.3. Zamawiający jest zobowiązany przed dokończeniem uruchomienia do bezpłatnego dostarczenia w wystarczającej ilości materiału testowego, energii, materiałów wejściowych, pomocniczych i pędnych.
ARTYKUŁ 9; ZASTRZEŻENIE PRAWA WŁASNOŚCI
9.1 Sprzedawca zastrzega sobie prawo własności do dostarczonego towaru do chwili uzyskania pełnej zapłaty ceny sprzedaży, włącznie z naliczeniem ewentualnych odsetek i kosztów.
9.2 Mimo zastrzeżenia prawa własności na rzecz Sprzedawcy, Zamawiający ponosi ryzyko utraty lub pogorszenia się zakupionego przedmiotu. Zamawiający jest zobowiązany chronić zakupiony przedmiot przed kradzieżą, włamaniem, ogniem, wodą i innymi szkodami.
9.3 Zamawiającemu nie wolno dostarczonego przedmiotu zastawić ani zastosować jako inne zabezpieczenie. W przypadku zastawienia, zajęcia lub innego zadysponowania przez osoby trzecie, Zamawiający musi o tym niezwłocznie powiadomić Sprzedawcę wraz z określeniem stron wnoszących roszczenia. Obowiązek natychmiastowego powiadomienia dotyczy również w przypadku ogłoszenia upadłości przez Zamawiającego.
9.4 W razie sprzecznego z umową zachowania się Zamawiającego, szczególnie przy zwlekaniu z zapłatą, Sprzedawca jest uprawniony do odebrania przedmiotu zakupu, a Zamawiający ma obowiązek niezwłocznego wydania przedmiotu. Zamawiający nie ma prawa odmowy wydania przedmiotu, rezygnuje z prawa do zwrotu jakichkolwiek płatności. Dochodzenie prawa zastrzeżenia własności oraz wniesienie zastawu na przedmiocie sprzedaży przez Sprzedawcę uważane jest za odstąpienie od kontraktu tylko wtedy, gdy Sprzedawca to wyraźnie oświadczył
9.5 Zastrzeżenie prawa własności Sprzedawcy jest aktualne do chwili całkowitego wypełnienia wszystkich jego, również powstałych w przyszłości roszczeń w stosunku do Zamawiającego, niezależnie od tego, na jakiej podstawie prawnej się opierają.
9.6 Jeżeli Zamawiający odsprzeda przedmiot będący zastrzeżoną własnością Sprzedawcy, przedmiot ten przerobił, zmienił, Zamawiający już w tym momencie odstępuje od swych roszczeń od Sprzedawcy względem nabywcy (przedłużone prawo zastrzeżenia własności).
ARTYKUŁ 10; SZKODY MATERIALNE
10.1 W razie wypadku niezależnie, w którym momencie i z jakiego powodu odpowiedzialność Sprzedawcy jest ściśle ograniczona do personelu własnego i przedmiotu sprzedaży.
ARTYKUŁ 11; PRAWO ZAMAWIAJĄCEGO DO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ORAZ INNE ZOBOWIĄZANIA SPRZEDAWCY
11.1 Jeżeli wystąpi opóźnienie w wywiązaniu się z świadczeń przez Sprzedawcę w myśl Art. 3 OWH Zamawiający udziela stosownego dodatkowego terminu z wyraźnym pisemnym wyjaśnieniem, że po upływie tego terminu odmówi przyjęcia świadczenia i gdy ten termin z uwzględnieniem dodatkowego nie zostanie dotrzymany w myśl Art. 3, Zamawiający ma prawo odstąpienia od umowy.
11.2 Zamawiający w dalszej kolejności ma prawo do odstąpienia od umowy, gdy Sprzedawca ze swej winy nie wywiązuje się ze stosownego terminu naprawy lub dostawy części zamiennej występującej wady w rozumieniu Art. 7 OWH. Przedłużony stosowny termin rozpoczyna się wtedy, gdy udowodni się Sprzedawcy jego odpowiedzialność lub gdy sam ją uznał.
ARTYKUŁ 12: PRAWO SPRZEDAWCY DO ODSTĄPIENIA OD UMOWY
12.1 W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w rozumieniu art. 3 OWH o ile te w sposób znaczący zmieniają gospodarczą pozycję przedsiębiorstwa, zakres świadczenia lub w sposób znaczący skutkują na zakład Sprzedawcy, tak, że później powstanie niemożliwość wykonania umowy, umowa zostanie odpowiednio dopasowana. Jeżeli zdaniem Sprzedawcy z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, Sprzedawcy przysługuje prawo odstąpienia częściowo lub całkowicie od umowy. Roszczenia odszkodowawcze Zamawiającego, obojętnie jakiego rodzaju, nie przysługują.
12.2 Jeżeli Sprzedawca zażądał zgodnie z założeniami art. 3 lub 5 wcześniejszego lub natychmiastowego zrealizowanie całego świadczenia lub odpowiednich zabezpieczeń, a Zamawiający tego nie spełnił w ciągu 14 dni, Sprzedawca ma prawo po upływie terminu następnych 14 dni od umowy odstąpić i zażądać odszkodowania.
12.3 Jeżeli po zgłoszeniu gotowości wysyłki Zamawiający opóźnia się z odbiorem przedmiotu sprzedaży lub udzieleniem zlecenia odbioru wysyłki, lub wypełnieniem zobowiązań płatniczych, lub z wystawieniem odpowiednich zabezpieczeń, Sprzedawca może mu pisemnie wyznaczyć dodatkowy termin 14 dni z zagrożeniem, że po upływie tego terminu odmówi realizacji świadczeń. Jeżeli Zamawiający termin ten przekroczy Sprzedawca jest uprawniony do odstąpienia od umowy i żądania odszkodowania.
12.4 Jeżeli Sprzedawca wystąpi z roszczeniem o odszkodowanie zgodnie z art.12.2.w połączeniu z art. 3 lub zgodnie z art. 12.3, odszkodowanie to potraktowane zostanie ryczałtowo w wysokości 25% ceny zakupu bez udowodnienia poniesionych kosztów. Sprzedawca ma prawo do ewentualnego dochodzenia wyższego odszkodowania.
12.5 Jeżeli Sprzedawca odstępuje od umowy zgodnie z postanowieniami art. 9.4 lub art.12.2 w połączeniu z art. 5.3, przysługuje mu prawo do ryczałtowego odszkodowanie w postaci już zrealizowanych płatności, nie mniej jak 25% ceny zakupu. Sprzedawca ma prawo do ewentualnego dochodzenia wyższego odszkodowania.
ARTYKUŁ 13; MIEJSCE WYKONANIA ZABOWIĄZAŃ, PRAWO, SIEDZIBA SĄDU
13.1Jako miejsce wykonania wszystkich zobowiązań, wynikających z kontraktu zobowiązań partnerów, włącznie z wynikającymi stąd zobowiązaniami wekslowymi, ustala się siedzibę Sprzedawcy.
13.2 Siedziba sądu znajduje się w miejscu ustalonym wg siedziby Sprzedawcy.
ARTYKUŁ 14: POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Jeżeli poszczególne ustalenia umowy dostawy lub OWH stracą moc pozostałe ustalenia pozostaną niezmienne.
Stan z dnia 01.01.2016

Biuro Handlowo-Doradcze J&W Sp.z o.o.

ul. Rejtana 22
44-203 Rybnik 
​
ul. Zachodnia 51
32-064 Brzezinka

tel. (12) 258 56 50
e-mail: biuro@weinig-krakow.pl

Website by Eniro Polska Sp. z o.o.